środa, 5 czerwca 2013

Nalewka miętowa słodzona miodem - dla zdrowotności

Witajcie Kochani. :) Dzisiejszy wpis jest dla osób lubiących ziółka ;) a konkretniej miętę. Ma piękny, oliwkowy kolor. Nalewka miętowa jest wspaniale rozgrzewająca i idealna na przeziębienie. Jedna piędziesiąteczka i po sprawie (przetestowałam! ;)). Miętę, najlepiej pieprzową trzeba zbierać z miejsc nasłonecznionych i jak najbardziej odległych od oparów samochodowych. Ja swoją nalewkę przelałam do butelek po whiskey, ale jakakolwiek będzie dobra - i z nakrętką i z korkiem.

Mięta ma rozległe właściwości lecznicze. Jest stosowana już od tysięcy lat. Pobudza trawienie i wydzielanie żółci, co poprawia pracę żołądka. Uspokajająca, pomocna przy walce z bezsennością. Likwiduje wzdęcia i bóle brzucha spowodowane niestrawnością. Ma również niewielkie właściwości bakteriobójcze.

Miód wielokwiatowy działa bakteriobójczo. Zawiera cukry proste (a jest słodszy od cukru!), więc jest lepiej przyswajany przez organizm. Jest naturalnym antybiotykiem; korzystnie wpływa na przemianę materii i zwiększa odporność organizmu. Właściwości zdrowotne miodu wzrastają aż dwukrotnie, jeżeli jest on rozpuszczony w płynie. Zapobiega próchnicy zębów.

Nalewka miętowa
(przepis na 1,25 l)

-dwie garście listków mięty
-500 ml spirytusu rektyfikowanego
-sok wyciśnięty z połówki cytryny
-750 ml wody
-250 g miodu wielokwiatowego
-gaza

Miętę dokładnie myjemy i osuszamy. Wkładamy do słoika i zalewamy spirytusem. Odstawiamy na tydzień, każdego dnia wstrząsając słoikiem. Po 7 dniach przelewamy spirytus do innego naczynia, odcedzając miętę przez gazę (radzę samą gazę z miętą wycisnąć, gdyż zostaje tam jeszcze dużo płynu). Do osobnego garnuszka wlewamy wodę, czekamy aż będzie gorąca i dodajemy miód. Mieszamy aż do rozpuszczenia. Po ostygnięciu wody z miodem, wlewamy ją do spirytusu z miętą. Pod koniec dodajemy sok z cytryny, mieszamy i przelewamy do butelek. Można pić od razu, jednak na pełnię smaku warto ją potrzymać ok. 6 miesięcy.

Na zdrowie! :)






5 komentarzy:

  1. ZROBILEM.....po tygodniu skosztowalem i................... najlepsze co w zyciu pilem !!! alkocholowego oczywiscie ;-)) dzieki za przepis. tych 6 miesiecy bedzie trudno wytrzymac ;-))

    OdpowiedzUsuń
  2. Super przepis takiego szukałam.

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetny przepis, jednak ja polecam miód rozpuszczać w zimnej wodzie, ponieważ zaczyna tracić swoje drogocenne właściwości już w 40 stopniach Celcjusza :)

    OdpowiedzUsuń
  4. bardzo , dobra .polecam.

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo fajny przepis, tylko jeśli miód ma zachować swoje właściwości medyczne nie wolno go podgrzewać powyżej 50-60 stopni C. Lepiej więc rozpuszczać go w letniej wodzie co zajmie więcej czasu ale sama nalewka będzie zdrowsza :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...